Dożynki Miedźna 2018
wpis dodano: 2018-08-31, admin, żródło strony: BazantMiedzna.plW gminie Miedźna Dożynki tradycyjnie jak co roku odbywają się w różnych sołectwach. W tym roku ten zaszczytny obowiązek przypadł na miejscowość Góra, z czego miejscowi rolnicy byli bardzo zadowoleni. I tak, w niedzielę 26 sierpnia 2018r. mieszkańcy gminy Miedźna świętowali zakończenie tegorocznych żniw. Dożynki 2018 rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Jana Pawła II w Górze. Msza Św. Dożynkowa miała być mszą polową, ze względu jednak na kapryśną aurę w tym roku odbyła się w kościele, również został odwołany przemarsz korowodu z kościoła na boisko tak jak bywało to co roku -niestety deszczowa pogoda pokrzyżowała plany. Mszę św. odprawił ks. proboszcz Romuald Adamski. Ciąg dalszy Dożynek, już bez atrakcji pogodowych, odbył się na boisku sportowym , gdzie barwny korowód przygotowany przez i uczniów Szkoły Podstawowej w Górze, mógł nareszcie zaprezentować się w całej okazałości. Dzieci ubrane były w tradycyjne stroje, miały ze sobą dawne narzędzia i sprzęty rolnicze. Na drodze, prowadzącej do boiska sportowego, na którym uczestnicy Dożynek mogli świętować Święto Plonów, miejscowi gospodarze przygotowali pełne humoru scenki i postacie z życia rolników.
W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli m.in.: Jan Widera - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Elżbieta Stolorz-Krzisz - skarbnik województwa śląskiego, przedstawiciele miasta partnerskiego gminy Miedźna-Hustopece w Czechach, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła, a także wójt gminy Miedźna Bogdan Taranowski i sołtysi poszczególnych sołectw.
Po części oficjalnej na wszystkich uczestników Dożynek czekały liczne atrakcje, a wśród nich między innymi wystawa Koła Łowieckiego "Bażant", która była przygotowywana przez cały poprzedni dzień siłami i rękami tutejszych myśliwych, którzy z wielkim zaangażowaniem i polotem stworzyli niepowtarzalną ekspozycję zwierząt i ptaków bytujących w naszym najbliższym otoczeniu. Swoją dużą wiedzę na temat przyrody, łowiectwa, ochrony środowiska myśliwi przekazywali z wielką pasją wszystkim zainteresowanym. Zachwytom i zdziwieniu nie było końca - niektóre dzieci , a i dorośli również ze zdziwieniem słuchali opowieści o potężnym dziku z naszego terenu, pięknych rogaczach i jeleniach, danielach. A wieczorem tłumy mieszkańców bawiły się z kabaretem "Nowaki".
Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ’em Bartoo.

Elena GorywodaGaleria zdjęć


wróć............